HIV

Co je HIV?

HIV (Human Immunodeficiency Virus, virus imunitní nedostatečnosti) je virus, který oslabuje imunitní systém člověka a způsobuje, že naše tělo se pak nedokáže bránit běžným infekcím. Aby se virus HIV mohl množit, napadá v lidském těle velmi důležitou podskupinu bílých krvinek, kterým se říká CD4+ T-lymfocyty, zkráceně CD4 buňky. 

Tyto CD4 buňky hrají důležitou roli v získané imunitě a regulují naši imunitní odpověď.  Virus HIV tyto buňky během svého životního cyklu v těle nakaženého člověka zabíjí a snižuje tak jejich počet.  Jak se počet CD4 buněk snižuje, organismus reaguje pomaleji a méně efektivně zejména na podněty jako jsou infekce nebo nádorová bujení. Imunitní systém se tak postupně vyčerpá, až se u nakaženého člověka následně rozvine onemocnění AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, syndrom získaného selhání imunity).

Jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS?

HIV je označení pro virus, který napadá buňky imunitního systému člověka. 

AIDS je potom označení pro soubor onemocnění, která jsou následkem pokročilého poškození organismu při infekci virem HIV. Je to stav s velmi nízkým počtem CD4 buněk doprovázený určitými (tzv. oportunními) infekcemi, nádory a syndromem chátrání.

Zpočátku nemusí mít člověk nakažený virem HIV žádné zdravotní obtíže a často velmi dlouhou dobu nepozná, že je nakažený. Snadno tak může přenést infekci na další osoby. Podle současných znalostí nelze s určitostí říci, kdy se u konkrétního člověka nákaza projeví a za jak dlouho od nákazy virem HIV dospěje konkrétní člověk do stádia AIDS.  

Pokud se obáváte, že jste se mohli virem HIV nakazit, zkuste si udělat jednoduchý test:

Spustit test

Jaký je výskyt HIV v populaci?

Lidé nakažení virem HIV, kteří se začnou léčit včas, mají obdobnou délku života jako HIV negativní. Počet nově nakažených každoročně převyšuje počet úmrtí na HIV, proto počet HIV pozitivních osob narůstá. V České republice je ročně zjištěno okolo 220 nových případů infekce HIV. 

Odhaduje se, že na celém světě žije asi 37.9 milionů lidí s virem HIV.  Více než dvě třetiny nakažených žijí na africkém kontinentě. Lidé nakažení virem HIV, kteří jsou léčeni včas, umírají v dnešní době později a z jiných příčin, než je selhání organismu při AIDS.

Pokud se obáváte, že jste se mohli virem HIV nakazit, zkuste si udělat jednoduchý test:

Spustit test

 

Přenos HIV

Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, a proto může přežívat pouze v tělních tekutinách. Vyskytuje se hlavně v krvi, spermatu, preejakulátu a vaginálních sekretech infikovaných osob. Tyto tekutiny jsou hlavním prostředníkem přenosu viru.

Nejčastější cestou přenosu je tedy jakýkoliv nechráněný pohlavní styk.  Dále se člověk může nakazit virem HIV krevní cestou, což je možné v podstatě jen sdílením injekčních stříkaček, jehel či roztoku při aplikaci drog nebo jiných látek.

Virus se může přenášet i z matky na dítě v těhotenství, při porodu nebo také při kojení. 

Jak se projevuje nákaza virem HIV?

V akutní fázi infekce virem HIV jsou příznaky nespecifické, nejčastěji podobné chřipce či infekční mononukleóze, často se objevuje i vyrážka nebo mírné průjmové onemocnění. Akutní obtíže jakéhokoli typu se ale při akutní nákaze projeví jen asi u třetiny nakažených s odstupem přibližně 2-4 týdny po nákaze. Toto vše komplikuje rozpoznání nákazy HIV ve velmi časné fázi. Může trvat až 3 měsíce než se v těle vytvoří protilátky, které lze spolehlivě zjistit testem.

Potom může následovat velmi dlouhé bezpříznakové období, kdy se HIV množí v buňkách imunitního systému a postupně ničí imunitu nakaženého. Bezpříznakové období může trvat 2-15 let v závislosti na stavu imunitního systému daného člověka.  Pokud se v tomto období o své infekci člověk nedozví a nezačne se léčit, postupně se u něj začnou projevovat stále závažnější příznaky a obtíže.

V poslední fázi, kdy dochází k úplnému selhání imunitního systému, HIV pozitivní člověk přechází do stadia AIDS. K tomuto stadiu patří typické infekční a nádorové komplikace, ale i celkové chátrání a demence. Infekce HIV, která není zjištěna a léčena ani ve stadiu AIDS, pak vede k úmrtí.

Příznaky spojené s rozvojem infekce HIV zahrnují především:

  • Zvětšené uzliny
  • Úbytek tělesné hmotnosti
  • Noční pocení
  • Neustupující horečky
  • Vleklé průjmy
  • Infekce a vředy sliznice dutiny ústní a hltanu
  • Poševní infekce
  • Pásový opar
  • Trvalou únavu

HIV testování

Testování na HIV není součástí preventivních prohlídek, a pokud nedojde k výjimečným situacím, nemůže lékař bez vašeho souhlasu test na HIV provést. O cílený test na HIV prováděný z žilní krve můžete požádat svého praktického lékaře nebo zajít do jakéhokoliv HIV centra. HIV centra se však primárně specializují na léčbu a péči lidí již nakažených virem HIV. Existuje také anonymní a bezplatné testování v HIV checkpointech České společnosti AIDS pomoc a v dalších nevládních neziskových organizacích. Povinné testování na HIV (testování ze zákona) pak platí v ČR pro dárce krve, orgánů, tkání, spermatu, vajíček, mateřského mléka a také se provádí u všech těhotných žen.

Všechny výsledky HIV testů, které nejsou negativní, jsou označeny jako reaktivní a konečný výsledek reaktivního testu je uzavřen až po opětovném vyšetření několika různými metodami v rámci tzv. konfirmace v Národní referenční laboratoři. Běžný test prováděný z žilní krve zahrnuje vyšetření protilátek, které vytváří tělo proti HIV, ale také test na přítomnost antigenu p24, který je přímo součástí struktury viru HIV. K testování HIV lze kromě žilní krve použít i kapilární krev (kapka krve z prstu) a sliny. V praxi jsou však tato vyšetření méně spolehlivá, a proto každý reaktivní výsledek z testování slin nebo kapilární krve musí být ověřen novým HIV testem ze žilní krve. 

Seznam specializovaných pracovišť – HIV center, checkpointů a dalších míst pro testování HIV naleznete ZDE nebo se obraťte na svého praktického lékaře. 

Spustit test

 

Léčba HIV

Infekci HIV zatím nelze zcela vyléčit, ale životní cyklus viru HIV je možné léčbou téměř úplně zastavit. Léčba v dnešní době umožňuje spolehlivě dosáhnout stavu, kdy virus již není detekovatelný v krvi a lidská imunita se stabilizuje. HIV pozitivní lidé tak mohou žít stejně kvalitní život jako HIV negativní. Je ale velmi důležité, aby byla léčba zahájena včas, co nejdříve od nákazy virem HIV.

Neléčená infekce HIV vede k rozvoji AIDS a úmrtí, proto je léčba HIV celoživotní. 

Pokud se obáváte, že jste se mohli virem HIV nakazit, zkuste si udělat jednoduchý test:

Spustit test

Prevence HIV

Hlavním, nejdostupnějším a nejjednodušším nástrojem prevence nákazy HIV zůstává konzistentní užívání kondomu při pohlavním styku a užívání vlastních jehel a stříkaček při injekčním užívání drog nebo jiných látek. Další možností prevence je strategie zahrnující užívání léků na HIV. Jde o tzv. pre-expoziční profylaxi - PrEP, a dále post-expoziční profylaxi - PEP. Při PrEP se jedná o preventivní užívání léků ještě před možným rizikovým chováním. Více informací o PrEP na https://www.hiv-prevence.cz/.

PEP (Post-expoziční profylaxe) označuje využití některých léků na HIV po jednorázovém případu vysoce rizikového chování, aby se zabránilo množení viru HIV a jeho šíření v těle. PEP je třeba zahájit co nejdříve od rizikového chování, aby byla tato prevence účinná – a to nejpozději do 3 dnů od možného vystavení se viru. Pokud se domníváte, že jste byli před krátkou dobou vystaveni viru HIV, navštivte co nejdříve lékaře v HIV centru, abyste zjistili, jestli je pro vás PEP vhodná. Více o PEP na https://www.hiv-prevence.cz/

Kde se testuje?

Co to znamená?

Pacientské příběhy

Použitá fotografie je ilustrační. Uvedený příběh je modelový. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami a jejich životními příběhy je čistě náhodná.

Jmenuju se Martin, je mi 27 let a jsem gay. Už přes rok se léčím s HIV. I když jsem si vždycky dával pozor na sexuální partnery a používal ochranu, nakazil jsem se. Nejspíš, když praskl kondom při sexu s novou známostí. V ČR žije téměř 1 000 osob, které o své nákaze neví.

Opravdu si myslíš, že se tě to netýká?

Použitá fotografie je ilustrační. Uvedený příběh je modelový. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami a jejich životními příběhy je čistě náhodná.

Jmenuju se Filip a ve 26 letech mi lékaři diagnostikovali HIV. Na střední jsme s kamarády hodně pařili, no a jednou jsem si z klubu přivedl domů cizí slečnu. Pak už jsme se nikdy neviděli. Bohužel mi předala onemocnění, které se mnou bude po zbytek života. V ČR žije téměř 1 000 osob, které o své nákaze neví.

Opravdu si myslíš, že se tě to netýká?

Použitá fotografie je ilustrační. Uvedený příběh je modelový. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami a jejich životními příběhy je čistě náhodná.

Jmenuju se Tereza, je mi 35 let. Před dvěma lety jsem se rozešla s přítelem po 7 letech vztahu, těsně před svatbou. Cítila jsem se osaměle, a tak jsem si na internetu našla známost. Bohužel jsme to hned na prvním rande přehnali s vínem a já se vzbudila v jeho posteli. Minulý měsíc mi lékaři diagnostikovali HIV. Mezitím jsem měla několik dalších podobných rande. V ČR žije téměř 1 000 osob, které o své nákaze neví.

Opravdu si myslíš, že se tě to netýká?

Použitá fotografie je ilustrační. Uvedený příběh je modelový. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami a jejich životními příběhy je čistě náhodná.

Jmenuju se Jarmila, 35 let jsem pracovala jako zdravotní sestra a teď jsem v důchodu. Celý život jsem byla věrná svému manželovi, se kterým jsem se rozvedla. Potom jsem si našla novou známost. Posledních 10 let jsem měla vážné zdravotní problémy, vyšetření střídalo vyšetření, brala jsem léky na různé věci. Nikoho nenapadlo udělat test na HIV. V ČR žije téměř 1 000 osob, které o své nákaze neví.

Opravdu si myslíš, že se tě to netýká?

Použitá fotografie je ilustrační. Uvedený příběh je modelový. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami a jejich životními příběhy je čistě náhodná.

Jmenuju se Míša a je mi 39 let. Před dvěma lety jsem zjistila, že mám HIV. Nechápala jsem, jak se to mohlo stát. Neprovozovala jsem rizikové sexuální aktivity a byla svému partnerovi věrná. Jenže on mně ne. Ano, nakazil mě můj manžel. V ČR žije téměř 1 000 osob, které o své nákaze neví.

Opravdu si myslíš, že se tě to netýká?